czwartek, 27 listopada 2014

Ćwiczenia w pikowaniu

Dzięki Wiesi z quiltandsmile wzięłam się za naukę pikowania piór, wcześniej jakoś ten rodzaj pikowania nie przypadł mi do gustu. I wyszła mi ... choinka:) Oczywiście najpierw ćwiczyłam na sucho, tzn. rysowałam sobie pióra zgodnie z TYM postem i zrobiła się taka oto choinka. Rozmiar w sam raz na próby i ćwiczenia, a jeszcze można wykorzystać na kartkę albo podkładkę świąteczną:) Tkaniny to wykorzystanie stosiku kwadratów - resztek po szyciu patchworka (z jednego pudełeczka), wypełnienie - też końcówki (z drugiego pudełeczka)(ostatnio robiłam porządki:)). 


Zaczęłam od szablonu choinki, który odrysowałam na tkaninie znikającym flamastrem, a potem z wolnej ręki przepikowałam dookoła 3 razy (żeby linia była wyraźniejsza), środkowy ogonek pióra pikowany jest raz. Używałam cieniowanej nici o grubości 80.


A potem pikowałam piórkowo zaczynając od prawej strony ogonka, do góry, potem po ogonku zjechałam na dół i prawą stronę zrobiłam, tak jak na rysunkach. Ale żeby zrozumieć, to chyba trzeba najpierw poćwiczyć z Wiesią na jej blogu o TU, bo po co tłumaczyć coś, co ktoś już super zrobił:)
A te "szczeliny", albo inaczej mówiąc "szpary" między pikowaniem wzoru pióra w choince a jej konturem wypełniłam przeszyciami z wolnej ręki tak jak się czasem coś zamazuje. To samo zrobiłam z ogonkiem pióra.


Tło pikowałam liniami, jedna obok drugiej, białą nitką. Znikającym flamastrem narysowałam sobie kilka linii pomocniczych, żeby mi się pikowanie nie pokrzywiło.A potem trzeba przyciąć choineczkę do formatu koperty, w której ma się schować (musi być mniejsza niż koperta, żeby lekko wchodziła) i trzeba obszyć brzegi.I kartka prawie gotowa. Pod spód doszywam jeszcze kartkę z bloku technicznego, na której można napisać życzenia i gotowe.I jeszcze choineczki w innych wersjach - troszkę mnie poniosło:)
A Wiesi dziękuję za inspirację

Do zobaczenia:)

7 komentarzy:

 1. Magda - swietny pomysl i wykonanie! (y) Widze ze Wiesia ma zdolne uczennice :)
  Teraz masz jak znalazł ... piękne i indywidualne kartki swiateczne! Pozdrawiam serdecznie - Danka

  OdpowiedzUsuń
 2. Magda, nawet nie przypuszczasz, jak się cieszę - po to piszę bloga, żeby z niego ktoś korzystał. A najlepszym dowodem, że to ma sens, są rezultaty czytelników :-)))))
  Choinka z kolorowymi nitkami jes prześliczna! Gratuluję i czekam na więcej

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie się podobają jeszcze te graficzne początki i tla rozne - brawo Magda!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny pomysł z tymi choinkami - wykonanie Super :) Cieniowana nitka dała wspaniały efekt :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super - bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki dziewczyny za wszystkie miłe słowa:)

  OdpowiedzUsuń